Amigurumi Hangi İpten Örülür?

Amigurumi Hangi İpten Örülür?

Amigurumi nedir sorusunu aşıp amigurumi yapmak istiyorum diyen çılgın hanımlardansanız işte geldik en önemli soruya: Amigurumi hangi ipten örülür? Amigurimiden öreceğiniz her şey uzun ömürlü ve tamamen organik bir oyuncak, obje, dekoratif bir ürün olacağı için çok çabuk tüylenmeyen, dayanıklı, koton, akrilik veya bambu ipler kullanabilirsiniz.  Elbette yapacağınız obje tüylü, kokoş bir şey ise tüylü ipler tercih edebilirsiniz. Genel anlamda kullandığımız ipler böyledir. Ancak amigurumi yapan herkes kendi inisiyatifini kullanarak ip seçiminde bulunabiliyor. İp konusunda kati bir kuralımız henüz yok. Biz kendi ürettiğimiz ürünlerde  koton ip kullanmaktayız. İstediğiniz ipten denemeler yapabilirsiniz.

İstediğiniz her cins ip amigurumi için uygundur. Sadece ip seçiminde kalın iplerin yapacağınız objeyi planladığınızdan daha büyük yapacağını unutmayın. İp kalınlaştıkça obje büyür. Yumuşak, tüylü iplerle amigurumi yapmak çok rahat ve keyiflidir. Ancak dayanıklı, tüylenmeyen bambu ip tarzı ipler 10 yıl dayanıyorsa yumuşak tüylü ipler 3-4 yıl gibi daha kısa süreli oyuncaklar olur. Bebeğinize, çocuğunuza ömürlü bir oyuncak yapıp kocaman bir genç adam, genç kız olduğunda eline alıp nostalji yaşasın istiyorsanız bambu ip muhtemelen en ideali olacaktır. Amigurumi ipi nasıl olmalı sorusuna verdiğim cevaplar yeterli gelmez ise sitemdeki örnek modelleri inceleyerek bizzat ip seçimlerine bakabilirsiniz.

Amigurumi oyuncak yapımı için kullandığım ipler dayanıklı dediğimiz iplerdendir. Çünkü bebeklerin minik elleriyle kavrayabilecekleri oyuncaklar örerken aynı zamanda bebeklerin her şeyi ağızlarına götürme huyunu göz önünde bulunduruyor ve dayanıklı, sağlıklı ip seçimine dikkat ediyorum. Tüylü, yumuşak bir ip bebeğin ağzında çok çabuk tahribata uğrar, bebeğin yutmasına yol açabilir. Elbette bunlar sık yaşanan şeyler değil ama dikkat etmekten zarar gelmez. Amigurumi ip türleri oldukça geniştir. Bir tuhafiyeye giderek iplerin yapısını inceleyerek karar verebilirsiniz. Yapacağınız oyuncağın modeli de ip seçiminde etkendir.

İlk defa amigurumi yapacaklar için iş eğlenceli olduğu kadar zorlayıcı da görünüyor olabilir fakat mantığını kavradıktan sonra emin olun severek yapacağınız bir hobi haline dönüşüyor. Örgünün zihin açıcı, hafızayı kuvvetlendirici, Alzeihmer hastalığına karşı mücadele ettiğini ve en önemlisi sizi sıkıntılarınızdan arındırıp, stresinizi kapı dışarı ettiğini bilmem biliyor musunuz? Eh artık biliyorsunuz. Hevesle bakmayın ve deneyin. O sevimli oyuncaklardan yapmak sizin de hakkınız 🙂

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir