Amigurumi Nedir?

Amigurumi Nedir?

Son dönemin en çılgın kadın hobisi olan ve durdurulamayan bir hızla tüm dünyaya yayılan, herkesi etkisi altına alan fakat ortaya son derece; güzel, sevimli, eğlenceli, şık, zarif ve dekoratif oyuncaklar, objeler, nesneler çıkartan Amigurumi hakkında biraz bilgi vermeye geldim. Zira hanımların en büyük hobilerinden ve ekonomik gelir kaynaklarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Amigurumi, dünyanın yeni trendlerinden biri. Üstelik hiçbir zaman eskimeyecek bir trend!

Hiç bilmeyenler, ilk kez duyanlar için “Amigurumi” kelimesi zorlayıcı, garip bir kelimedir. Amigurumi nedir? Amigurumi kelime anlamı nedir? Sorularına cevap için biraz detaya inmek gerekiyor. Şöyle ki: Tığ ile yapılan bu objeler, oyuncaklar neden Amigurumi gibi tuhaf bir isim değil de, direkt örgü olarak anılmıyor diye soran çok elbette. Ancak Amigurumi iki kelimenin birleşiminden oluşan ve yapılan işe uygunluk gösteren bir kelime. Ami kelimesi; tığ veya şiş ile yapılmış anlamına gelirken nuigurumi; içi doldurulmuş oyuncak anlamına gelir ve ami ile nuigurumi kelimelerinin birleşiminden Amigurumi ismi ortaya çıkar. Japon kökenli bir kelime olduğunu hemen söyleyelim.

Amigurumi Nedir?

Amigurumi, tığ ve örgü işlerini seven kişilerin Japonya’dan ithal ettiği yeni bir hobi. Bu uğraşta çizgi film karakterlerinden hayali kahramanlara, meyvelerden bebeklere kadar akla gelebilecek her şey tığ ve iplerle yeniden şekillendiriliyor ve içi doldurularak yeni örgü versiyonları hazırlanıyor. Elbette sadece oyuncak yapımı ile sınırlandırmak doğru değil zira dekoratif ev ürünleri kapsamında yapılan şahane amigurumi’ler vardır. Yaratıcılığın sınırlarını kaldıran ve kafada kurulan her şeyin, gözle görülen her nesnenin, varlığın amigurumi hali yapılabilmektedir.

Amigurumi yapmanın veya satın almanın en güzel yönü çocuklar için yüzde 100 sağlıklı, doğal, eğlendirici ve sevimli oyuncakların var olmasıdır. Bebekler minicik elleriyle tutabilecekleri amigurumi oyuncaklarını çok seviyor, uyurken dahi yanlarından ayırmıyor. Kimyasal oyuncaklara alternatif sağlayan amigurumi bilinçli annelerin ilk tercihi oluyor. Üstelik isteğe özel, kişiye özel üretimin yapılabildiği bir iş olması amigurumiyi daha özel kılıyor. Anneler bebeklerinin, çocuklarının hoşuna gideceği bir amigurumi siparişini kolayca verebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir